Jak poznám podvodníka a neplatiče?

Tak to bych taky rád věděl. Neexistuje žádný jednoznačný znak, kterým bych mohl takové lidi označit. Podvodníků, kteří se z nejrůznějších příčin snaží vylákat služby nebo zboží z prodejce nebo dodavatele a pak nezaplatí, je čím dál tím víc.

Nejkřiklavější je to v podobě následujících situací:

  • předváděcí akce s prodejem zboží
  • posílání bazarového zboží na dobírku
  • krachující slevové portály

To jsou všechno situace, kdy se někdo snaží obalamutit nebo rovnou podvést nás ostatní. Abychom ale všem nekřivdili, jsou i projekty, které fungují a svým uživatelům přinášejí benefity např. ve formě peněz zpět z nákupů jako je například cashback Slevmi.cz. Co ale v případě, že jsme my sami prodejcem nebo dodavatelem a podvést se nás snaží naši zákazníci. Říkáte si, že vám se to nestane, že přeci lidi mají zájem o vaše zboží nebo služby a že je v jejich zájmu, aby zaplatili, protože jinak jej nedostanou. Ano, v běžných situacích to opravdu funguje, eShop Vám dodá mobilní telefon nebo počítač až po jeho uhrazení. Pojišťovna vás nepojistí, dokud neuhradíte pojistné a pokud ho neuhradí pak není pojistka platná a pojišťovna plnit nemusí.

Problémy nastávají u služeb, kde nelze cena dohodnout dopředu - např. webdesigner přesně neví, kolik práce bude na tvorbu specifického eShopu potřeba a může udělat jen odhad. Stejně tak servisní mechanik, který má dopředu nacenit práci na opravě závady na vozu klienta. Tohle je pro potencionálního podvodníka perfektní živná půda - následné dohady, kolik co má stát a proč to stojí víc atp. jsou určitě k vzteku, zabírají čas a nepřinášejí nic než negativní emoce. Naštěstí jde o relativně malé částky a i škoda na jedné nebo druhé straně je malá.

Ani v jednom případě však nemáte šanci poznat, jak se váš zákazník zachová jakmile dokjde na lámání chleba. Obranou jsou tedy podepsané a nejlépe úředně potvrzené a právně neprůstřelné smlouvy (otázkou je, kdo na to má, aby si je nechal vyhotovit), kvalitní dokumentace stavu před, v průběhu a po dokončení práce a samozřejmě platba zálohy či podepsání směnky a jiné právní zajištění závazku kupujícího.

Co ale dělat v případě, pokud je cena vaší služby natolik velká, že na její uhrazení si vaši zákazníci musí vzít půjčku? Ba co víc - co když chcete klientům vyjít vstříc víc než konkurence a půjčku jim sami poskytnete? To je právě příklad spol. Ekonomické stavby s.r.o.

Modelový klient - "Nemám? Tak si půjčím!"

Abych nastínil situaci, vytvořím si virtuálního modelového klienta nějaké stavební firmy, který nemá na stavbu domu potřebné finance, např. rodinu bez dětí, která plánuje potomstvo a chce ho přivést do nového, pěkného domku s velkou zahradou. Pánovi přisoudíme práci v městské hromadné dopravě a jeho nezaměstané manželce sem tam nějakou brigádu, aktuálně budou bydlet v podnájmu 1+1 v nějakém menším městě, kde se jeho cena pohybuje kolem 5 - 7.000,- Kč. Celkové příjmy domácnosti budou zhruba 22.000,- Kč čistého, spotřeba domácnosti (bydlení, jídlo, ošacení, telefony, doprava) je zhruba na úrovni 20.000,- Kč.

A zde je prvotní problém - nemám, no tak si půjčím. Co u tohoto manželského páru nenastane jsou dvě zásadní otázky:

  1. Budu mít dost na to, abych vše v pořádku a včas zaplatil?
  2. Vím, kolik a co všechno za práci a úsilí mě stavba domu bude stát?

Tohle nikoho z nás ve škole neučili, mnozí z nás vidí stavbu domu podobně jako "Hurvínek válku" a neumí si představit, jak drahé jednotlivé části domu mohou být, ani nemají představu o tom, jak je stavba domu závislá na úřadech, jejich postojích a zákonech.

Teď si představte, že máte stavební firmu, do které chodí jeden klient za druhým, ale žádný z nich není dostatečně movitý, nebo natolik při penězích, aby si mohl dovolit zafinancovat stavbu sám.

Dobře tedy, ve spolupráci s bankovními institucemi lze řešit většinu takových situací, problém ale je, pokud klient není ani podle banky natolik movitý, aby si mohl dovolit splácet hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření bez zajištění a ručit nemá čím. Banka v takových případech bere jako objekt vhodný k ručení základovou desku se zdivem vystavěným do 1 metru výšku. Taková stavba ale spolyká hned na začátku zhruba 200 - 300.000,- Kč. Ty náš modelový klient také nemá, a vy jste tak hodní, že mu půjčíte ze svého, ale protože i vy stejně jako banky chcete vydělat a zároveň mít jistotu návratnosti půjčky a tak si tedy necháte od klienta na tuto sumu podepsat směnku.

Pro dobrotu na žebrotu

Tahle modelová situace je velmi zjednodušená a v praxi může nastat spousta jejích variací - výsledkem ale ve většině případů je, že klient v pořádku s vaší pomocí postaví základy a hrubou stavbu do 1metru výše, banka nebo spořitelna mu výměnou za ručení rozestavěnou stavbou dají hypotéční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření, on vám splatí směnku i s úroky, dům se staví dál a všichni jsou spokojeni.

Problém nastává v případě, že klient půjčku z jakéhokoliv důvodu od banky nedostane, nebo odmítá zaplatit směnku - práce se protahují, úroky narůstají a vznikají náklady na vymáhání celá věc se dostává k soudu nebo exekutorovi a tím je zaděláno na pěkný balík negativních emocí.

Vy nemáte klienta, nedostanete zaplaceno za odvedenou práci a ještě navíc o vás v internetových diskusích rozšiřují úmyslně zkreslené informace, polopravdy nebo dokonce lži.

Pokračujte dál na "Zbraně podvodníků"